Naujienos
Šiandien, pasauliui kovojant su Corona virusu, CBS 60 Minutes dalijasi istorija, kurią paruošė prieš pat krizę. Tai vilties, išgyvenimo ir gebėjimo įveikti nelaimes bei krizes istorija Antrojo Pasaulinio karo metu bei inovatyvus būdas išlaikyti pasakojimus gyvais dar daug metų. USC Shoah Foundation dirbtinio intelekto projektas suteikia galimybę Holokaustą išgyvenusiems dalintis jų istorijomis amžinai.
Kazickų Šeimos Fondas skyrė paramą Shoah Foundation 49-ių įrašytų Holokausto išgyvenimo pasakojimų lietuvių kalba indeksavimui, edukacinės programos, tinkamos regionui paruošimui bei mokomosios medžiagos sudarymui mokytojų bendruomenei. Tačiau JAV vykdomi įrašai įgavo visiškai naują kryptį - Holokaustą išgyvenę pasakotojai galės pasakoti savo istorijas pokalbio būdu dar ilgai netgi po mirties.
CBS žurnalistė Lesley Stahl pasakoja apie šį unikalų projektą sekmadienio, balandžo 5 d. 60 Minutes laidoje. Laidos įrašą galite rasti naudodamiesi nuoroda žemiau.
Iš CBS 60 Minutes Overtime archyvo:
Dirbtinio Intelekto projektas suteikia galimybę Holokaustą išgyvenusiems dalintis jų istorijomis amžinai
Milijonai žmonių buvo sunaikinta Holokausto metu, tačiau grupė išgyvenusiųjų nuo šiol galės gyventi amžinai, bent jau video pokalbyje, vykstančiame realiu laiku. Jie galės amžinai diskutuoti, dalintis savo patirtimis bei požiūriu. Inovatyvaus bandymo išnaudoti šių dienų ir ateities technologijų dirbtinį intelektą su tikslu išlaikyti praeities istorijas gyvomis dėka, Holokaustą išgyvenusieji turbūt bus patys pirmieji, kurie tęs pokalbius (virtualiai) dar ilgai po mirties.
Heather Maio daug metų darbas buvo susijęs su parodomis Holkausto tema ir žinojo, kad filmo "Šindlerio sąrašas" režisierius Steven Spileberg įkūrė Shoah Foundation, kurio tikslas įamžinti tūkstančių, išgyvenusių Holokaustą, gyvenimo istorijas. Tačiau Maio norėjo sukurti dar interaktyvesnį produktą. "Norėjau kalbėtis su Holokaustą išgyvenusiu žmogumi tarsi su juo kalbėčiausi šiandien, sėdint prieš pat mane," ji pasakojo Stahl. Maio tikėjo, kad dirbtinio intelekto technologijos tai gali įgyvendinti ir pristatė šią idėją Stephen Smith, USC Shoah Foundation direktoriui, kuris vėliau tapo jos vyru.
Smith ši idėja intrigavo, tačiau jo keletas kolegų iš pradžių bijojo, kad tai gali sumenkint Holokaustą. "Buvo nemažai kliūčių vykdant šį projektą," tarė Smith. "Ar teisinga tai daryti... Ar mes bandome žmones išlaikyti gyvais netgi po jų mirties?" Visiems kilo daug klausimų, išskyrus vienai žmonių grupei - patiems Holokaustą išgyvenusiems, kurie klausė tik vieno "Kur užsirašyti į projektą?"
Šiuo metu virš 20 interviu, įskaitant 93 metų JAV Armijos veterano, kuris prisidėjo liberalizuojant koncentracijos stovyklą, jau įrašyta. Kiekvienas dalyvaujantis praleidžia penkias pilnas dienas, atsakant į klausimus. Tai bandymas įrašyti atsakymus į visus klausimus, kokius auditorija tik besugalvotų. Klausimai įrašomi ir papildomi klausimai suvedami. Kiekvienas interviu įrašomas naudojant daugiau kaip 20 video kamerų, nes technologijoms einant į priekį, 3D hologramos tipo ekranas tampa norma ir tokiu būdu visi reikalingi kampai bus prieinami.
Trys iš dalyvavusiųjų jau mirę. Viena iš jų Eva Kor, kuri 1992 m. dalinosi istorija su CBS 60 Minutes, pasakodama apie nacių gydytojo Josef Mengele eksperimentą su dvyniais, kuriame ji dalyvavo su savo dvyne seserimi. Kor mirė praeitą vasarą, tačiau Shoah Foundation technologijų dėka, Stahl galėjo pravesti dar vieną 60 Minutes interviu su Kor skaitmeniniu vaizdu. Kaip atrodė Mangele? "Jis buvo itin gražaus veido, atrodė kaip kino žvaigždė, buvo netgi labai malonus," Kor atvaizdas pasakojo. "Tamsių plaukų, tamsių akių. Kai pažvelgiau jam į akis, jose pamačiau vien blogį. Žmonės sako, kad akys yra sielos pagrindas ir Mangele atveju tai tikra tiesa".
Stahl ėmė interviu iš pirmojo projekte dalyvavusio Holokaustą išgyvenusiojo asmens, Pinchas Gutter. Jis buvo ištremtas į Majdanek koncentracijos stovyklą 11-kos metų ir vienintelis iš šeimos tai išgyveno. Gutter atsakė į 2000 klausimų. Stahl kalbėjosi su juo ir gyvai, ir su jo skaitmeniniu įvaizdžiu, kurį dabar galima kalbinti Dallas, Indiana ir Illinois Holokausto muziejuose. Stahl paklausė jo kaip jis, išgyvenęs tokį košmarą, dar vis tiki Dievu. "Kaip galima netikėt?" Gutter atvaizdas atsakė. "Dievas davė žmonėms supratimą kas yra teisinga ir kas ne ir leido jiems sdaryti tai, ką jie nori šioje žemėje, leido atrasti save. Manau Dievas, matydamas ką žmonės daro, ypač genocidą, jis verkia".