Naujienos
Jungtinės Tautos, Niujorkas, JAV, balandžio 7d. 2016, Konferencija: “Prekybos žmonėmis sustabdymas iki 2030: globalių partnerių vaidmuo moderniosios vergovės panaikinime”
JT duomenimis šiandien modernioji vergovė yra pasauliniu mastu organizuotas nusikalstamas verslas, kasmet atnešantis 150 mlrd. USD nelegalaus pelno.
Jame įkalinti (įvairiais duomenimis) nuo 21 iki 36 mln žmonių, iš jų 75% dirba prievartinį darbą be jokio atlygio, 25% prievarta išnaudojami seksualiai. Didesniais ar mažesniais mastais neteisėtai, bet kiekvienoje valstybėje į ją įtraukti pažeidžiamiausi žmonės. Lietuva nėra išimtis.
Pirmiausia reikia keisti mąstymą: žmonių galvojimą apie vienas kitą, ypač apie tuos, kurie skursta, neleisti jų išstumti už visuomenės ribų; ugdyti atjautą ir pagarbą kiekvienam žmogui, socialinę atsakomybę prieš pačius pažeidžiamiausius.
Konferencijoje pasisakė dvi dešimtys pranešėjų, dalyvavo aštuonių valstybių JT misijų atstovai bei keli šimtai klausytojų. Lietuvai atstovavo lietuviai diasporoje Prel. E. Putrimas (Katalikų sielovados delegatas išeivijai, Kanada) ir N.Baumilienė (Kazickų Šeimos Fondas, JAV). Konferenciją kartu su Jungtinėmis Tautomis organizavo šv. Mortos Grupė, įkurta 2014 m. ir pavadinta pagal Popiežiaus Pranciškaus rezidenciją Vatikane, su tikslu sustiprinti ir koordinuoti tarptautines pajėgas prekybai žmonėmis ir visokioms vergovės formoms stabdyti.
James Cockayne iš Jungtinių Tautų Universiteto kalbėjo: “Tikroji vergovės kaina išeina iš pavertimo vergu ribų, vergovė suteikia depresiją, nerimą, pažeidžiamumą būti vėl parduotam, ilgalaikį skurdą, aukų vaikai netenka priėjimo prie švietimo. “Kartų efektas” paveikia visą bendruomenę, sumažina darbingumą, ir uždeda naštą visiems. Kovoti prieš vergovę yra ne tik moraliai būtina, bet ir ekonomiškai verta.”
Donna Hubbard, buvusi prekybos žmonėmis auka, pasakojo, kaip jos pagrobėjai ją laikė prostitucijos verge, kontroliavo bauginimais. Ji išsigelbėjo tik pakliuvus į įkalinimo įstaigą, ir kalėjimo prižiūrėtojai atpažinus joje ne nusikaltėlę, bet auką. Donna pristatė Tarptautinių Oro Linijų Ambasadorių organizacijos veiklą, kurioje apmokomos stiuardesės, kaip keleivių tarpe atpažinti prekybos žmonėmis aukas. Po pasisakymo salė Donną palydėjo ovacijomis stovėdami ir su ašaromis akyse.
LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė, lankėsi Jungtinėse Tautose 2015 rugsėjį, kada 193 JT narės pasirašė susitarimą iki 2030 m. vykdyti Darnaus Vystymosi 17 tikslų. Kartu su dar kelių šalių prezidentais, Nobelio premijos laureate Malala, aktoriais Daniel Graig ir Charlize Theron, muzikantu Stevie Wonder ir mokslininku Stephen Hawking, LR Prezidentė nusifilmavo reklaminiame JT video. Tikslingai pati pasirinko ar ne, tačiau Prezidentė kalbėjo apie tikslą Nr. 8, kuris kviečia sukurti darnų ekonominį augimą, produktyvų įdarbinimą, o Nr. 8.7. – sustabdyti priverstinį darbą, šiuolaikinę vergovę, prekybą žmonėmis, vaikų darbą ir vaikų karinę tarnybą. Į šiuos tikslus atkreipti dėmesį ir juos įgyvendinti yra pakviesti visi: politikai, religinės ir nevyriausybinės organizacijos, verslo atstovai, pilietinė visuomenė.
Balandžio 7 d. konferencija dėmesį atkreipė į Darnaus Vystymosi Tikslus 8.7, 5.2 ir 16.2, kuriuose yra kalbama apie įvairias šiuolaikinės vergovės formas.
Kardinolas Vincent Nichols, Wetminster’io arkivyskupas ir Katalikų Kunigų konferencijos Anglijoje ir Velse prezidentas, kurį Popiežius Pranciškus įpareigojo vadovauti šv. Mortos grupei su tikslu sujungti policijos ir kunigų darbą vergvei sustabdyti. Šiuo metu šv. Mortos grupėje yra 36 valstybės, paskutiniosios prisijungusios buvo Lietuva ir Argentina 2015 m. Kardinolas kalbėjo: “Turime radikaliai įsipareigoti atstatyti kiekvieno žmogaus orumą, kuris būtų apsaugotas ir gerbiamas visomis aplinkybėmis, orumą, kuris nepriklauso nuo sugebėjimų ar statuso, bet kurio šaknys yra žmogaus egzistensijoje, dieviškame žmogaus prade...” Kardinolas pasakojo, kaip Londono tikinčios moterys sugebėjo susitarti su Scotland Yard'o policija, ir dėka šios “neįtikėtinos partnerystės” policija pradėjo atskirti aukas, ir ne tik jų nebausti, bet jas gelbėti, ir pagaliau bausti tikruosius nusikaltėlius.
Monique Villa, Thomson Reuters Fondo vadovė pristatė fondo iniciatyvas šiuo klausimu. Pirma, bankai (Chase, City Group, TD Bank, Barkleys, Wells Farbgo, WU, American Express, Bank of America) kartu su Manhateno Vyr. Advokatu ir T. Reuters Fondu sudarė sutartį tikrinti banko transakcijas, pagal kurias galima identifikuoti prekybos žmonėmis veiklą. Antra, “Pasitikėjimo Moterimis iniciatyva” – suteikianti moterims, buvusioms vergėms, darbus ir padedanti tobulėti profesionaliai. Trečia, "Pasitikėjimo Įstatymu" – advokatų tinklas, veikiantis 170 šalių, kurie skiria savo paslaugas pro bono, be visų kitų atvejų ir prekybos žmonėmis atvejais. Ketvirta, globalus “Stop Vergovei Apdovanojimas” nuo 2016 lapkričio bus skirtas toms korporacijoms, kurios sutiks būti patikrintos, kad jokiose jos grandyse nėra naudojamas vergų darbas. Penkta, “Praneškite apie vergovę"– savaitę trunkantis kasmetinis seminaras žurnalistams, kurio metu mokoma, kaip atpažinti prekybą žmonėmis ir skelbti apie vergovės atvejus, pranešti apie nusikaltimus, žmogaus teisių pažeidimus, korupciją, verslo ir politikos istorijas. Šešta ruošiama iniciatyva bus susijusi su socialiniais tinklais.
Aktorė Mira Sorvino, Geros Valios Ambasadorė kovai prieš prekybą žmonėmis, emocingai kablėjo apie vėluojantį dėmesį aukoms, apie tai, kad šiai milžiniškai problemai spręsti yra skiriama per mažai lėšų. Ji pasakojo apie vizitą Vatikane, kada savo akimis negalėjo patikėti tarsi “miražu” matydama šiuo klausimu dėmesingai “meilėje ir vienybėje” į vieną salę susirinkusius viso pasaulio religijų atstovus. Ji kvietė Prezidentą Obamą būti pirmu prezidentu po Prezidento Linkolno ir vėl kalbėti apie vergovės stabdymą. Aktorė pasakojo apie CNN Laisvės Projektą, kurio dėka žurnalistai skleidžia žinią apie vergovės atvejus, sėkmės istorijas, suteikia balsą nukentėjusiems.
Sesuo Imelda Poole, vadovaujanti RENATE (Tikintieji Europoje bendradarbiaujantys prieš prekybą ir išnaudojimą) papasakojo apie tikinčiųjų moterų darbą Europos 24 valstybėse su tikslu baigti vergovę, reabilituoti aukas ir padėti joms integruotis į visuomenę. Buvo parodyta ruošiamo video “Pakviestas suteikti balsą bebalsiams” ištrauka apie išnaudotą mergaitę Lietuvoje. Imelda atkreipė dėmesį į tris klausimus, sukeliančius prekybą žmonėmis: 1. Paklausą. Turi būti įstatymiškai įteisinta, kad būtų kriminalizuojami nusikaltėliai, bet ne aukos. 2. Korupciją. 3. Kriminalinę veiklą internete.
Transatlantinė prekyba žmonėmis buvo pasmerkta 1864 m. aktu JAV, tačiau taip niekada ir nesustabdyta. “Tai nėra naujas fenomenas, mūsų tautoje vergovė nebuvo išnaikinta jau 500 metų, - kalbėjo Kenijos Ambasadorius JT Macharia Kamau, - Jungtinėms Tautoms truko 70 metų išdrįsti pastatyti paminklą vergovei JT kieme (NY), paskutinius 10 metų šiam paminklui buvo labai priešinamasi. Prekybos žmonėmis klausimai turi gilias šaknis mūsų psichologijoje, išreikštoje rasizme, mizoginijoje (neapykantoje moterims), baisiame išankstiniame nusistatyte. Jeigu norime spręsti šį klausimą, turime apgalvoti, kaip mes vienas su kitu elgiamės. Mes turim apgalvoti, kas mes esame globali modernioji visuomenė, galvoti apie struktūrinį jos pertvarkymą, peržiūrėti ekonomikas. Bedarbystė, socialinė ir lyčių nelygybė, klimato kaita – visa tai tiesiogiai stumia žmones į vergovę...”
“Vergovės atgimimas yra viena didžiausių mūsų laikmečio tragedijų, jos panaikinimas yra moraliai būtinas.” - sakė arkivyskupas Bernardito Auza, Šventojo Sosto patikėtasis pastovusis stebėtojas Jungtinėse Tautose.
Laiške konferencijai per Arkivyskupą Auza Popiežius Pranciškus rašė: “Siunčiu sveikinimus Jums ir visiems susirinkusiems, kurie diskutuojate šiuo sunkiu modernios vergijos ir prekybos žmonėmis klausimu, kuris šiandien visame pasaulyje yra tarsi maras. Dėkoju Jums ir šv. Mortos grupei už pastangas organizuojant šią konferenciją, valstybėms narėms, vyriausybinėms, pilietinėms ir religinėms organizacijoms, kovojančioms su šiuo nusikaltimu prieš žmoniją. Pergalvojant daugialypius klausimus, kurie yra moderniosios vergijos ir prekybos žmonėmis sudėtyje, kviečiu jus stiprinti bendradarbiavimą ir bendravimą, kurie yra būtini baigiant vyrų, moterų ir vaikų, kurie šiandien yra paversti vergais ir parduodami tarsi prekė, kančią. Tik tokiu būdu sprendimai ir prevencinės priemonės leis šį klausimą spręsti kiekviename visuomenės lygmenyje. Savo diskusijose, tikiuosi matysite priešakyje kiekvieno žmogaus savigarbą, ir savo veikloje pripažinsite tarnystę patiems skurdžiausiems ir atmestiems visuomenės, kurie per dažnai yra pamiršti ir bebalsiai. Norėdamas užtikrinti Jus ir visus dalyvaujančius, kad Katalikų bažnyčia yra įsipareigojusi kovoti prieš šį nusikaltimą ir rūpintis visomis jo aukomis, aš duodu savo maldos pažadą, kad Viešpats laimintų ir vadovautų Jūsų pastangoms. ”
Daugelyje pasaulio vietų žmonių skaičius išaugo greičiau negu ekonomika, žmonės migruoja iš skurdžių vietų į turtingesnes, iš gamtos stichijų ar karo nusiaubtų į saugesnes, nusikaltėliai taikosi į šiuos pažeidžiamiausius žmones. Dėl didžiulio jėgos/valdžios disbalanso vyksta žmonių pavergimas ir išnaudojimas, sukūręs pasaulį, kuris yra be teisingumo ir darnos. Tai nematomas nusikaltimas, kuris privilioja žmones, žadant geresnį gyvenimą, kuris atima iš jų orumą ir paverčia juos prekėmis.
Vergovei sustabdyti reikia kiekvieno iš mūsų dėmesio. Nematom aplink vergų? Pradėkim analizuoti tai, ką perkam. Norim pigių prekių: jas gamina arba pristato vergai. Pasidomėkim, paskaitykim apie korporacijas, kurias remiam pirkdami jų gaminius, ar jie yra su ženklu “Pagaminta be vergų”.
Gyvenam Lietuvoje? Perkam komisuose, pigių prekių parduotuvėse? Pasidomėkim, iš kur gaunamos prekės, nes didelė tikimybė, kad jas vagia iš Vakarų Europos parduotuvių vergais paversti Lietuvos vaikai.
SOS Pagalbos numeris 370-679-61617 visą parą - Lietuvos Caritas
Iš KFF NYC archyvo 2016 04 19
|
|
|