Naujienos
CAF America (Amerikos Pagalbos Labdaringoms Įstaigoms Fondas) pabrėžia savo partnerių Kazickų Šeimos Fondo ir "Krepšinio Galios" veiksmingą darbą 2015#GivingTuesday programoje
"Krepšinio Galia"
Kazickų Šeimos Fondas, pertneriaujant su NBA Cares (NBA Rūpinasi), Hopps4Hope (Vilties Lankai) ir CAF America (Amerikos Pagalbos Labdaringoms Įstaigoms Fondas)
Lietuvoje krepšinis yra šventas. Nuo ankstesnių žymiųjų krepšininkų, tokių kaip Arvydas Sabonis ir Šarūnas Marčiulionis, iki dabartinių NBA žaidėjų Jono Valančiūno, Niko Stausko, Donato Motiejūno, lietuviai, kurie pasiekia NBA arba atstovauja Lietuvą Olimpiadoje, yra laikomi tautos didvyriais. Nieko keisto, kad vaikai nuo pat mažens įvelti į krepšinio pasaulį, tačiau nereikia pamiršti, kad tai ir padeda jiems ugdyti socialinius įgūdžius, suteikiant galimybę džiaugtis savo jaunyste.
Tačiau daugelis vaikų neturi priėjimo prie sporto, ypač tie iš rajonų bei kaimų, kuriuos labiausiai paveikia skurdas, alkoholizmas bei prekyba žmonėmis. Laimei, visa tai keičiasi.
"Krepšinio Galia" pradėjo savo darbą 2015-ųjų pavasarį dvylikoje centrų Vilniuje ir jo priemiesčiuose. Kazickų Šeimos Fondo remiama programa, kurios idėja pasiskolinta iš NBA Cares ir Hoops4Hope programos vykdomos Zimbabvėje, suteikia vaikams nemokamas krepšinio pamokas ir konsultacijas su tikslu užkirsti kelią ir didinti informuotumą apie alkoholizmą, savižudybes, patyčias, prekybą žmonėmis.
"Krepšinio Galia" labai matoma ir jaučiama Vilniuje, o jos poveikis nusidriekė per visą šalį. Čia krepšinis ne tik žaidimas, tai ir bendravimo būdas, kuris subūria bendruomenes ir ištempia vaikus iš žalingų įpročių ir skurdo namuose pinklių.
Remiantis Lietuvos Sveikatos Mokslų Universiteto duomenimis, Lietuva pirmauja Europos Sąjungoje pagal sunaudojamo alkohololio kiekį. Iš 3,5 milijonų Lietuvos gyventojų apie 60 000 yra alkoholikai ir apie 450 000 naudojančių didelį alkoholio kiekį kasdien. Šis stulbinantis skaičius reiškia, kad daugybė Lietuvos vaikų susiduria su alkoholiu labai anksti be jokio supratimo apie jo pasekmes.
Bet tuom Lietuvos vaikų problemos nesibaigia. Prekiautojams žmonėmis Lietuva tapo šalimi, iš kurios išvežamos, pro kurią pravežamos ir į kurią atvežamos priverstinės prostitucijos aukos, kuriomis dažniausiai tampa moterys ir vaikai. Ir berniukai, ir mergaitės priklauso šiai siaubingai rizikos klasei. Nors vyriausybė įkūrė programas, pamokančias visuomenę apie prekybą žmonėmis, dažnai Lietuvos vaikams reikalingas sektino pavyzdžio žmogus, kuriuo pasitikėtų ir su kuriuo galėtų efektyviai bendrauti.
Statistika taip pat rodo, kad maždaug trečdalis Lietuvos vaikų patenka į skurdo rizikos lygį. Tai yra vienas iš aukščiausių skaičių Europos Sąjungoje. Kiekviena diena, kai vaikas patiria šias skaudžias aplinkybes, tai diena, pavogta iš vaiko kasdienybės be rūpesčių, iš vaiko nekaltos vaikystės.
Tai kaip šiuos klausimus padaryt esminiais vaiko ugdyme, kad vaikai ne tik išklausytų ir išmoktų, bet ir mėgautųsi vaikyste bei susirastų naujų draugų šiame procese? Atsakymas, žinoma, yra krepšinis. Lietuvių meilė krepšiniui paverčia "Krepšinio Galią" tinkama programa įtraukti bendruomenes ir padėti vaikams susidoroti su jų problemomis. Krepšinis suteikia ne tik būtiną išsiblaškymą nuo jų problematiškų gyvenimų, bet taip pat tai yra ir nuostabi galimybė susiburt, kurti naujas draugystes ir diegti bendravimo įgūdžius. Svarbiausia, jie mokomi linksmoj, saugioj aplinkoj apie plačiai paplitusią alkoholizmo problemą ir prekybos žmonėmis pavojus. Kadangi tai daroma per sportą - akivaizdžiai Lietuvoje labiausiai mėgstamą - vaikai su dideliu noru subėga ir stengiasi nepraleisti nei vienos treniruotės.
Programos pirmąjame etape visi dvidešimtmečiai krepšinio treneriai orientavosi į 200 vaikų bei paauglių (berniukai ir mergaitės nuo 6 iki 17 metų) iš socialinės rizikos šeimų. Birželio mėnesį Vilniuje, Šeškinėje, vyko atnaujintos lauko krepšinio aikštelės atidarymo ceremonija. Tai buvo diena, užpildyta vien krepšiniu, ir kurioje dalyvavo garbės svečiai: buvęs Lietuvos krepšininkas ir Vilniaus vicemeras Linas Kvedaravičius, Lietuvos Olimpinis čempionas Voldemaras Chomičius ir NBA žaidėjas Jonas Valančiūnas.
Kad ši programa taptų darni, ilgalaikė ir sėkminga, organizatoriai supranta, kad jiems reikalinga ir visos bendruomenės dalyvavimas bei parama. Pirmasis žingsnis buvo į programą įtraukti vaikų tėvus. Vienas iš programos organizatorių džiaugėsi, “buvo šaunu, kad ne tik vaikai, bet ir jų tėvai dalyvavo estafetėse, bandė varžytis komandomis. Visi žaidė tuos pačius žaidimus ir treneriai suprato, kad ir šių vaikų tėvai neturėjo tikros nerūpestingos vaikystės. Būtent todėl tėvai irgi su dideliu noru prisijungė prie savo vaikų”.
Tačiau norint aprėpti daugiau nei šventėje dalyvavusias šeimas, programa privalo įtraukti ir bendruomenę. Organizatoriai susitiko su vietinių mokyklų bei kaimų vadovais, susisiekė su vaikų namais bei neįgaliųjų centrais. Ateityje yra planuojama įtraukti gyvūnų prieglaudas, taip pat skirtingų miestų įvairius specialistus kaip IT darbuotojus,
virėjus, stalius, ūkininkus su tikslu šiuos vaikus supažindint su karjeros galimybėmis ir kitomis įvairiomis perspektyvomis jų miesteliuose.
Turbūt viena iš istorijų, labiausiai parodančių, kokia svarbi yra “Krepšinio Galia”, pasakoja apie trenerį, sugrįžusį į vieną kaimelį Rugsėjo mėnesį iškabinti naujo sezono programos plakatus. Jis buvo sutiktas grupės vaikų, kurie atbėgo šaukdami iš džiaugsmo “Treneri, tu išlaikei savo žodį. Tu sugįžai!” Kai kuriems vaikams tai buvo pirmasis pažadas, kurį suaugęs žmogus ištesėjo.
Vaikai privalo džiaugtis savo jaunyste, žaisti, ieškoti draugų ir būt nerūpestingais. “Krepšinio Galia” suteikia jiems šią galimybę ir atneša džiaugsmą į jų lankomas bendruomenes.
|