Naujienos
Žinau, kad šiomis niūriomis, slegiančiomis ir bauginančiomis karantino, izoliacijos ir priverstinio buvimo namuose dienomis mūsų dėmesys vis grįžta prie baisios padėties. Nieko linksmo būt užstrigus namie, žiūrint gąsdinančias naujienas kol šitas “nematomas priešas” šėlsta po šalį ir visą pasaulį.
Kazickų šeimos fondo komanda Vilniuje laikosi saugiai atokiau vieni nuo kitų, tačiau kasdien susisiekia. Mūsų „Jaunimas gali” programa, suburianti jaunimą, augantį atokiuose kaimuose, sportui ir mentorystės pamokom su mūsų nuostabiais treneriais šiuo metu laikinai sustabdyta, tačiau programos vadovai ieško kūrybingų būdų išlaikyti ryšį su vaikais, paraginti juos judėti, sportuoti ir tęsti gyvenimiškųjų įgūdžių ugdymą net ir šiuo itin neįprastu metu. Programos vadovas Arminas Vareika ir koordinatorius Benas Mačiulaitis gyvai transliuoja ryto ir vakaro mankštą vaikams ir dalinasi idėjomis bei šaltiniais kūrybiškai aktyviai ir produktyviai veiklai su programos treneriais. Nors trenerių darbo grafikas kiek ir keičiasi, tačiau šiuo metu jie daug diskutuoja su kolegomis, dalinasi idėjomis, patirtimis kaip palaikyti savo bendruomenes ir efektyviai suteikti reikalingą pagalbą.
Tačiau dabar yra ir tinkamas laikas dalintis geromis naujienomis, išaugusiomis iš šios krizės. Žmonės virtualiai buriasi su tikslu dėmesingai ir dosniai vieni kitiems padėti. Vieni atveža maisto prekes seneliams, kiti perka dovanų korteles į šiuo metu uždarytus restoranus, dar kiti gelbsti vietinėms labdaros organizacijoms.
Aš norėčiau pasidalinti žmonių, gyvenančių mano Tėvynėje Lietuvoje, reakcija į šią kritinę situaciją. Ši informacija nuvo surinkta ir pasidalinti socialiniuose tinkluose. Šiandien, kovo 24 d., patvirtinta, kad 203 žmonės užsikrėtę virusu ir vienas miręs. (Lietuvoje gyvena 2,8 milijono žmonių)
Socialinių tinklų veikėjas Mykolas Kleck surinko virš 60 privačių žmonių, verslų bei organizacijų, ištiesusių pagalbos ranką, sąrašą. Facebook įraše „O, Lietuva, kaip aš tave myliu” jis rašo: „Nutinka pasaulinė krizė. Ateina ir į Lietuvą... Visuomenė susivienija ir pradeda daryti stebuklus. Aš esu apakęs, kokių nuostabių žmonių ir verslų turime aplinkui, kurie tik per VIENĄ SAVAITĘ taip susivienijo vardan bendro tikslo. Rinkau šią informaciją ir negalėjau sulaikyti emocijų”.
Pasidalinsiu su jumis keletu jo minimų veiklų, kurių ėmėsi žmonės su tikslu pagelbėti tautai kovoti su pandemija ir jos pasekmėmis žmonių gyvenimuose:
- Restoranai gamina ir tiekia nemokamą maistą dirbantiems medikams bei pagalbos prašantiems izoliuotiems žmonėms.
- Įmonės ir privatūs asmenys, turintys 3D printerius, spausdina apsauginius akinius medikams bei detales kvėpavimo aparatams.
- Žmonės pasisiūlo užleisti savo „Airbnb“ nuomojamus laisvus butus karantinuotiems asmenims.
- Specialistai pradeda teikti nemokamą psichologinę pagalbą medikams.
- Grafikos studentai ir absolventai ėmėsi iniciatyvos dalintis vaizdais spalvinimui – kad vaikai turėtų kuo užsiimti strigę tarp keturių sienų.
Visame pasaulyje internetas – pajėgus šaltinis ir lietuviai juo naudojasi gausiai. kaip Kleck rašo:
“Programuotojai veda nemokamus programavimo seminarus, kineziterapeutai kuria sveikatingumo video, mokytojai moko vaikus kalbų, švietimo atstovai dalina patarimus ką veikti su vaikais namuose, LRT paleidžia edukacinę programą vaikams, šokėjai moko šokti, muzikantai rodo nemokamus koncertus iš savo namų, DJ'ėjai groja savo set'us tiesiog iš virtuvių, teatrai rodo spektaklius internetu – ir begalė kitų iniciatyvų. Kad tik visi kuo lengviau praleistume neapibrėžto laiko karantiną. Visi staiga tampa vientisu, dūzgiančiu, vienas kitą palaikančiu aviliu.”
Krizės iššaukia gražiausias žmonių puses ir visi žinome, kad esame šioje situacijoje kartu.
Žiūrint į ateitį, naują kelių savaičių, galbūt net mėnesių gyvenimo būdą – kai negali vakarieniauti su artimaisiais ir draugais, negali jų apkabinti ar pabučiuoti į žandą – vis dar galime susisiekti elektroniniu paštu, o dar geriau – telefoniniu skambučiu, su mums svarbiais žmonėmis, ypač su tais, kurie gyvena vieni ir neturi artimųjų. Dabar tinkamiausias laikas atnaujinti ryšius su senais mokyklos draugais ar bendradarbiais, su kuriais ryšys buvo nutrūkęs. Paprasčiausiai paklausti kaip jiems sekasi ir galbūt jiems ko reikia. Pasiūlyti perskaityti gerą knygą ar parekomenduoti kiną kad neprailgtų dienos tiems, kurie laikinai negali dirbti arba neteko darbų.
Ir tikimės, kad visi su finansiniais resursais ras būdą padėti. Kleck paminėjo, kad žurnalistas Andrius Tapinas su savo komanda suorganizavo grandiozinį šou – paramos kampaniją apsaugos priemonėms medikams pirkti. Per parą buvo surinkta 150.000 eurų. O mes Kazickų šeimos fonde ieškome būdų suteikti tiesioginę pagalbą toms organizacijoms, ant kurių pečių šiandien krenta itin didelis krūvis - rūpestis mūsų dienos centrų vaikais ir šeimomis su ribotais šaltiniais.
Mes tikrai kartu įveiksime šią krizę.
###
Nuotraukoje Jūratė Kazickaitė tais laikais kai buvo tinkama liesti savo veidą
KFF archyvas