Naujienos
Šių metų sausio 12-14 dienomis Bostone, Massachusettes vyko seminaras, skirtas lietuvių kalbos lygių testo egzaminuotojams parengti, jau ketvirtus metus organizuojamas Bostono lituanistinės mokyklos ir finansuojamas Kazickų šeimos fondo.
Seminare dalyvavo 25 mokytojos iš įvairių JAV mokyklų bei 2 prelegentės iš Lietuvos - Vilniaus universiteto filologijos fakulteto lektorės Joana Pribušauskaitė ir Rita Migauskienė, lietuvių kalbos dėstymo ir testavimo specialistės. Seminarą sudarė du etapai: pirmasis, skirtas pirmą kartą atvykusioms mokytojoms, bei antrasis, skirtas ir jau seniau dalyvavusioms, egzaminavusioms pedagogėms. Seminaras prasidėjo penktadienį ryte Bostono lituanistinės mokyklos direktorės Gailutės Urbonaitės-Narkevičienės žodžiais: „Mokiniai, gavę pažymėjimus, reprezentuoja Lietuvą - Kazickų fondui ir man tai yra pagrindinė mintis, kuri tarsi įprasminanti mūsų darbą. Mes tikimės, jog kuo daugiau žmonių susipažins su testavimo principais bei lietuvių kalbos mokėjimo lygiais, pastarųjų skirtumais, kuo labiau tas žinias perduos bei paskleis, tuo daugiau mes garsinsime Lietuvos vardą, mes ir vaikai būsime lietuvių kalbos ir Lietuvos ambasadoriais pasaulyje.“
Prelegentės J. Pribušauskaitė ir R. Migauskienė, kurios yra įpratusios dirbti su užsieniečiais, Amerikos lietuviais, lietuvių kilmės žmonėmis, papasakojo egzaminų rengimo istoriją ir kaip galiausiai buvo sukurta ši sistema, paminėjo, jog šių metų naujovė - du egzamino variantai, skirti vaikams ir suaugusiems. Lektorės pristatė seminaro tikslą - išmokti vertinti vienodai. Tai reiškia, kad žmogus, kuris laiko egzaminą, turi būti vertinamas pagal vienodus kriterijus nepriklausomai nuo vietos - ar egzaminas laikomas Čikagoje, ar Vašingtone, ar Bostone, ir nepriklausomai nuo testuotojo. Pirmiausia buvo pristatyti lygiai, o po to dalyvės gavo pirmąją užduotį - atskirti, koks kalbos lygis aprašytas duotame apibūdinime. Pasirodo, praktiškai tai kur kas sudėtingiau, dalyvių nuomonės išsiskyrė gana stipriai, o pertrauka neapsėjo be diskusijų. Vėliau susipažinta su pačiu testu, jo sandara, taisyklėmis, pristatytos instrukcijos, eiga, ir, svarbiausia, vertinimo skalės. Dalyvės galėjo pritaikyti naujai įgytas žinias - peržiūrėjus vaizdo medžiagą be diskusijų ir ginčų, koks lygis turėtų būti nustatytas kandidatui, neapsieita, tačiau lektorių dėka viskas buvo išsiaiškinta. Lietuvių mokyklos Vašingtone mokytoja Marija Dainienė dalinosi įspūdžiais: „Seminaras naudingas, būtinas, kadangi JAV gyvenantys jauni žmonės pageidauja žinoti savo lietuvių kalbos lygį. Mes, mokytojos, turime galimybę atnaujinti savo žinias, pagilinti kalbos lygių skirtumų ir ypatumų suvokimą, dar kartą įsitikinti savo kvalifikacijos tinkamumu. Seminaras subūrė bendramintes mokytojas, kurioms yra svarbu lietuvių kalbos puoselėjimas ir saugojimas užsienyje. Seminaro prelegentės - profesionalės, dalyko asės, puikiai išmanančios, kaip per trumpą laiką įdomiai, bet labai dalykiškai, intriguojančiai perteikti žinias“.
Šeštadienį seminarą papildė ir egzamino senbūvės, visos dalyvės atvyko į Bostono lituanistinę mokyklą, kurioje ne tik tobulinosi toliau, bet ir susipažino su mokyklos gyvenimu, prisidėjo prie Sausio 13-osios minėjimo. Antrąją dieną pedagogės galėjo praktiškai išbandyti tai, kam ruošėsi - egzaminuoti. Vėliau grupėmis vyko aptarimas, vertinimas, sunkumų ir stiprybių išskyrimas. Dalyvės dalinosi, kaip jautėsi egzaminuojant, o prelegentės džiaugėsi teigdamos, kad didžiuojasi mokytojų darbu. Aušra Covalevsky, Dr. V. Kudirkos lituanistinės mokyklos, esančios Elizabeth, New Jersey vadovė seminarą apibūdina kaip „puikią galimybę prisiminti ir atnaujinti savo žinias, pagilinti turimą patirtį. Lektorės buvo parinkusios naudingų užduočių, turėjome galimybę išsiaiškinti visus klausimus. Na, ir žinoma, buvo labai smagu pasimatyti su kolegėmis, pasidalinti naujienomis.“
Sekmadienį, paskutinę dieną, seminaro dalyvės įtvirtino įgytas žinias: atliko porą užduočių ir laikė įskaitą - visos tapo egzaminavimo žinovėmis. Seminaro pabaigoje su šypsenomis veiduose dalyvės dalinosi patirtimis, pastabomis, gavo pažymėjimus bei, žinoma, fotografavosi. Vinco Krėvės mokyklos Filadelfijoje mokytoja Rimantė Navickaitė teigė, jog seminaras jos lūkesčius pateisino, viskas buvo labai įdomu, svarbu bei naudinga, o kadangi ji yra lingvistė, dalykai, susiję su kalba, ją žavi. Lina Tumusonienė iš Maironio lituanistinės mokyklos Lemonte, Ilinojuje sako, kad „tokie Kazickų fondo ir ypač Švietimo ir mokslo ministerijos žingsniai rodo, kad į lietuvių kalbos mokymą užsienyje žiūrima rimtai. Visada siekiau ir siekiu bent tam tikro akademinio lygio mokykloje, stengiuosi, kad mokiniai į lietuvių kalbą žvelgtų kaip į mokslo objektą: suprastų pačią sistemą ir suvoktų, jog nuosekliai mokydamiesi gali ją išmokti labai gerai, ne vien "virtuvinę" kaip namie. Seminaras tartum kilstelėjo mokytoją į aukštesnį - egzaminuotojo - lygmenį.“ Danguolė Senuta iš Bostono lituanistinės mokyklos, seminare dalyvaujanti jau trečius metus dalinasi savo patirtimi: „Mane žavi nuosekli bei stipri medžiagos ir paskaitų paruošimo kokybė, dėstytojų profesionalumas ir reiklumas. Kiekvienais metais jaučiuosi stipresnė ir kompetentingesnė testuotoja. Šiemet supratau, kaip svarbu šiuos seminarus vykdyti kiekvienais metais žinioms atnaujinti: visgi per metus daug kas pasimiršta. Šie seminarai vertingi dar ir tuo, kad juose susipažįstame su kitų lietuviškų mokyklų pedagogais, praplečiame kolegių ratą, išgirstame, kaip dirba ir su kuo susiduria kitos išeivijos mokyklos.“
Įgijusios daug naujų žinių, susitikusios su kolegėmis bei užmezgusios naujų vertingų pažinčių, dalyvės su lagaminais išskubėjo į oro uostą, skrido namo, kur toliau gilins žinias prieš lietuvių kalbos lygio nustatymo egzaminą, kuris šiais metais vyks kovo 17 d. Nuo pat pirmo, bandomojo egzamino dalyvių skaičius pasaulio mastu išaugo beveik 7 kartus, o organizatoriai tikisi, jog testas susilauks dar didesnio susidomėjimo.
Tekstas: Gailė Budvytytė, Bostono lituanistinės mokyklos mokytoja - praktikantė
Aido Jakubėno nuotraukoje viršuje: Seminaro Bostone 2018 dalyvės
Gailės Budvytytės nuotraukose žemiau: Seminaro akimirkos