Naujienos
Kazickų šeima jau daugelį metų investuoja į Lietuvos ateitį ir jaunąją pokyčių kūrėjų kartą. Džiugu matyti jaunuosius Lietuvos mokslininkus išnaudojant visas galimybes ir mokantis iš pažangiausių pasaulinio lygio mokslo ekspertų. Nuo 2014 m. jau daugiau kaip 20 studentų iš Lietuvos turėjo galimybę pasisemti patirties NASA Ames tyrimų centre.
Praeitų metų rudenį Kauno Technologijos Universiteto Mechanikos inžinierijos fakulteto studentai Tomas Narbuntas ir Deividas Čelkys praleido 16 savaičių šiame centre prisidedant prie vėjo tunelio testo programos ir tiriant miesto oro transportui taikytiną propelerių sistemą kartu su NASA mokslininkais.
Tomas Narbuntas dalinasi įspūdžiais ir dėkingumu laiške Juratei Kazickaitei:
Miela Jūrate,
Noriu padėkoti už jūsų neapsakomą dosnumą ir paramą. Jūsų gerumas suteikė man ir Deividui galimybę patirti pačius nuostabiausius šios stažuotės aspektus…
Grįžus į Lietuvą, jaučiausi kaip pabuvojęs paralelioje realybėje. Atrodė, kad mano gyvenimas namie neturi nieko bendro su patirtimi už Atlanto… Jau pasiilgau iššūkių, atliekant praktiką NASA Ames Aeromechanikos skyriuje.
… Dalyvavau vėjo tunelio eksperimente – tai buvo mano svajonė jau daugelį metų! Taipogi dariau vėjo tunelio bandymo informacijos ataskaitą, kurią NASA išplatins. Daugybės turų metu, turėjome galimybę susipažinti ir su kitais įvairiais NASA projektais. Vis dar sunku patikėti, kad galėjau apsilankyti ten, kur Mars 2020 Rover buvo sukurtas ir iš kur kontroliuojamos kosminės misijos.
…Taip pat vienas iš svarbiausių šios stažuotės aspektų – sutikti žmonės… - itin draugiški ir gabūs studentai, kurie nekantravo pasidalinti jų nepakartojamomis patirtimis… taip pat daugybė NASA atstovų, suteikusių man tiek žinių srityse, aprėpusiose mūsų darbus kartu.
…Ši stažuotė - tarsi svajonė. Turėjo praeiti nemažai laiko, kad suprasčiau jog tai realybė. Tiek daug iš jos pasisėmiau, pradedant mokslo žiniomis ir baigiant neįkainojamom draugystėm.
Geriausi linkėjimai,
Tomas Narbuntas
Tomas ir jo kolega Deividas Čelkys – KTU intensyvios ugdymo programos, GIFTed Talentų akademijos, studentai. Jie abu sutartiniai tvirtina, kad kelią į šią JAV agentūrą atvėrė ne tik noras, bet ir universitete įgytos inžinerijos žinios. „Svarbiausios savybės, be projektams reikalingų kompetencijų, aplikuojant yra smalsumas, atvirumas, užsidegimas bei tikėjimas tuo, kuo planuojama užsiimti”, - pasakoja T. Narbuntas.
Tomas ir Deividas yra įsitikinę, kad darbas kartu su NASA tyrėjais praplėtė jų mokslinį požiūrį ir buvo nuostabi investicija į ateitį – ši patirtis parodė jiems būdus spręsti problemas kūrybiškiau.
Ames Tyrimų centras – vienas iš dešimties NASA tyrimų centrų. Nuo 1939, Ames centre vykdomi pasaulinio lygio tyrimai ir tobulinimai aeronautikos srityje.
Lietuvoje nacionalinį konkursą stažuotei NASA Ames Tyrimų centre organizuoja Mokslo inovacijų ir technologijų agentūra (MITA).
Nuotraukos: T. Narbuto ir D. Čelkio asmeninis archyvas