Naujienos
Seniausias lietuviškas laikraštis, leidžiamas ne Lietuvoje, "Draugas" dalinasi naujienomis apie dr. Juozo P. Kazicko parodą minint jo 100-metį prezidentinėje V. Adamkaus bibliotekoje Kaune.
Algis Vaškevičius
"Draugas" Lithuanian Wide-World News
2001.05.08
Balandžio 16-ąją sukako 100 metų, kai gimė verslininkas, filantropas daktaras Juozas Kazickas. Šiai sukakčiai skirti renginiai vyko ir Kaune, ir Vilniuje. Jų metu prisiminta išskirtinė asmenybė ir jo kilnūs darbai Lietuvai, daug kalbėta apie Kazickų šeimos fondo veiklą ir planus.
Vilniaus šv.Kazimiero bažnyčioje buvo aukojamos šv. Mišios ir surengtas koncertas J. Kazicko atminimui. Vakare daktaro J. Kazicko atminimas buvo pagerbtas renginiu Vaidilos teatre. Čia dalyvavo diplomatai, politikai, kultūros veikėjai. Kadangi šviesaus atminimo filantropas J. Kazickas yra parėmęs daugybę kylančių Lietuvos talentų, tai ir jo šimtmetį meno mylėtojai pagerbė ypatingu koncertu, kuriame pasirodė šešiolika jaunųjų atlikėjų ir vienas septynių narių ansamblis iš dešimties skirtingų Lietuvos miestų.
Koncertinę programą kviestinei publikai pristatė Birutė Vizgirdienė. Į Lietuvą ta proga buvo atvykusi ir J. Kazicko dukra Jūratė Kazickaitė, kartu su savo tėčiu lygiai prieš 20 metų įkūrusi Kazickų šeimos fondą. Šis fondas dirba labai aktyviai, nuolat remia įvairias švietimo programas, kultūros, sveikatos apsaugos, religines ir labdaros organizacijas, ligonių globos įstaigas, rengia sporto turnyrus jaunimui.
J. Kazicko šimtmečiui skirta paroda surengta prezidento V. Adamkaus bibliotekoje-muziejuje. Šios įstaigos direktorius Arūnas Antanaitis sakė, kad pati biblioteka-muziejus turi būti dėkingi būtent dr. J. Kazickui, kuris labai palaiko tokios institucijos steigimo idėją, buvo pagrindinis finansinis rėmėjas.
Paroda, kurią parengė Kazickų fondo atstovė Neila Baumilienė kartu su J. Kazickaite, parašiusia anglų kalba parodos tekstus, pasakoja apie išskirtinę J. Kazicko asmenybę, apie jo meilę ir pasišventimą šeimai bei Lietuvai. Čia daug pačių įdomiausių eksponatų – ir fotografijų, ir retų laiškų, taip pat asmeninių daktaro daiktų – jo naudota filmavimo kamera, knygos, jam skirti apdovanojimai.
Chronologiškai apie J. Kazicko gyvenimą ir aktyvią visuomeninę veiklą pasakojantys stendai supažindina su labai stipria, kūrybinga ir įdomia asmenybe. Ilgą gyvenimo kelią nuėjęs J. Kazickas spėjo Lietuvai padaryti daugybę svarbių darbų, apie kuriuos net ne visi žino. Parodos atidarymo metu jautriais prisiminimais apie savo ilgametį bičiulį dalinosi ir prezidentas Valdas Adamkus, pasidžiaugęs, kad daktaro atminimas gyvas. Savo tėvelį labai šiltai prisiminė ir jo dukra J. Kazickaitė.
„Kai pamatai, kiek daug per savo gyvenimą Lietuvai davė ši asmenybė, negali nesistebėti, ypač žinant, jog Lietuvoje daktaras gyveno vos dvidešimt metų – nuo 1922-ųjų, kai su tėvais iš Rusijos grįžo į Lietuvą iki 1944-ųjų, kai teko bėgti nuo rusų okupacijos“, - sakė A. Antanaitis.
J. Kazicko seneliai buvo 1863 m. sukilimo dalyviai, 1863 m. ištremti į Rusijos Čiornaja Padinos kaimą, kuriame ir gimė J. Kazickas). Grįžęs į Lietuvą. 1937–1940 m. jis studijavo ekonomiką Vytauto Didžiojo universitete Kaune ir Vilniaus universitete, kur susipažino su būsima žmona Aleksandra. 1942 m. jis gavo ekonomisto diplomą ir dirbo Vilniaus savivaldybės įmonėse, o 1944 m. su žmona ir dukra pasitraukė į Vokietiją, iš ten – į JAV. 1951 m. Yaleuniversitete J. Kazickas apsigynė ekonomikos mokslų daktaro disertaciją, dirbo profesoriaus asistentu Georgetown universitete ir JAV Gynybos bei Užsienio reikalų ministerijose konsultantu.
Pasitraukęs iš akademinės veiklos,J. Kazickas užsiėmė prekyba anglimi ir nafta, įkūrė bendrovę Neris ir tapo klestinčiu verslininku. Jis buvo įvairių bendrovių ir šalių vyriausybių konsultantas, investicinių fondų ir bankų dalininkas bei direktorius. Grįžęs į Lietuvą, jis 1991 m. įkūrė pirmąją Baltijos šalyse privataus kapitalo telekomunikacijų bendrovę „Litcom“ (dab. „Omnitel“, vėliau šią įmonę įsigijo skandinavų firma „TeliaSonera“). J. Kazickas pritraukė į Lietuvą nemažai stambių investuotojų iš JAV: „PhilipMorris“, „Coca-Cola“, „Motorola“, taip pat koncerną „Williams“.
Jis nenuilstamai rūpinosi Lietuvos Nepriklausomybės stiprinimu - konsultavo Lietuvos Respublikos vyriausybę, organizavo Lietuvos vadovų susitikimus su JAV ir Vakarų Europos vadovybe, rengė JAV finansinių fondų atstovų vizitus į Baltijos šalis. Su žmona Aleksandra Kalvėnaite–Kazickiene jis išgyveno 70 metų. J. Kazickas buvoapdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino Didžiuoju kryžiumi, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi, jam buvo įteiktas Sausio 13-osios atminimo medalis, Šaulių žvaigždė, 1996 m. – JAV EllisIsland garbės medalis, jis yra Kauno technologijos universiteto garbės daktaras, Lietuvos Verslo šlovės galerijos 2000 m. laureatas.
Tarp kitų eksponatų parodoje galima pamatyti ir J. Kazicko diplominį darbą apie bolševikinę ekonomiką, kurią jis negailestingai kritikavo. Atidarant šią parodą, prezidentas V. Adamkus prisiminė savo bičiulį kaip ypatingai šviesią asmenybę, kuriai buvo būdingas žmogiškumas, dėmesys silpnesniam, taip pat didžiulė energija ir pasišventimas. Būtent J. Kazickas tapo filantropinės tradicijos kūrėju, rodančiu pavyzdį kitiems. Šios asmenybės žodis turėjo savo svorį ir visi apie tai žinojo.
V. Adamkus prisiminė ir 1990-ųjų Kovo 11-ąją, kai Lietuva paskelbė apie Nepriklausomybės sugrąžinimą. Tada dar kovo 9-ąją J. Kazickas buvo Amerikoje, o jau už poros dienų, skelbiant Kovo 11-osios aktą –Lietuvoje. Daktarui tai buvo itin svarbu ir metęs visus darbus jis atsidūrė Vilniuje.
Savo prisiminimais atidarant parodą dalinosi ir kiti renginio dalyviai. J. KazickaitėV.Adamkui parodė įdomiausius parodos eksponatus, jie abu prisiminė, kaip svarbu J. Kazickui visada buvo šeima ir artimieji. Renginio dalyviai pasidžiaugė, kad paroda aplankys ir kitus Lietuvos miestus, kurių gyventojai daugiau sužinos ir prisimins šią ypatingą asmenybę. Jau birželio 15-ąją paroda bus atidaryta Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.
|