Miško Brolių Draugija
|
|||
"Susipažinimas 2008 m. su „Miško broliais“ buvo vienas iš labai malonių momentų. Kaip paprastai gyvenime atsitiko nelauktai, bet per gerų žmonių rūpestį [...]buvau paklaustas, ar nenorėčiau ateiti aplankyti archyvą, kuris yra išimtinai pašvęstas mūsų partizanams ir taip vadinamiems miško broliams.[...] Nuvažiavom pas Albiną Kentrą į jo savos rūšies vieno žmogaus muziejų, medžiagos apie miško brolių gyvenimą – rinkinį. [...] Tai yra neišpasakytos vertės rinkinys, žiauriom, bet realiom spalvom nušviečiantis tikrąją kovą prieš bolševizmą, kokiomis sąlygomis mūsų jaunimas bandė atsiekti tą gražų kilnųjį tikslą – laisvę. Bet kas mane labiausiai paveikė, kad tai buvo beveik vieno žmogaus darbas, be jokios finansinės pagelbos, sėdint savo kambaryje ir klasifikuojant kiekvieną surinktą ir užrašytą gabalėlį žinių apie šį periodą. Per pokalbį paaiškėjo, kad tas žmogus kaip ir miško broliai nežiūrint sunkumų, yra tartum nustumtas ir paliktas vienas atlikti šitą milžinišką kilnųjį darbą su pasišventimu, kurio niekas negali suprasti. Man tai atrodė, kad tai buvo švento žmogaus darbas, ir galvojau kuo aš galėčiau prisidėti prie jo, parodyti jam, kad jis nėra vienui vienas. Per pokalbį paaiškėjo, kad jis yra paliktas be jokios finansinės paramos, išskyrus Lietuvos šuolaikinę vyriausybę, kuri davė jam pastatą: dideles patalpas, žinoma, totaliniai apleistas, begriūvančias, - tęsti savo darbą." - Dr. J.P.Kazickas 2013
Miško brolių draugijos tikslai: kaupti istorinę – rezistencinę medžiagą, kovų patirtį ir panaudoti ją Lietuvos valstybės galiai stiprinti, o taip pat ugdyti Lietuvos piliečių tautinę savimonę. Lietuvos laisvės kovų - Miško Brolių draugija prieš atkuriant 1990-03-11 Lietuvos Respublikos Nepriklausomybę ir po to atliko svarbų vaidmenį ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautinėje erdvėje nuolatos pasisakydama įvairių šalių spaudoje, bei kreipdamasi Lietuvos laisvės kovotojų vardu į JAV, Didžiosios Britanijos, Japonijos ir kitų valstybių prezidentus, ministrus, įvairias organizacijas, atkreipdama jų dėmesį į Maskvos Kremliaus užmačias bei veiksmus, nukreiptus prieš Lietuvos valstybę. Draugijos nario Albino Kantros, nufilmuota 1991m. sausio įvykių metu, medžiaga apskriejo visą pasaulį ir sukėlė daugelyje valstybių, didelę protestų bangą, kuri sutrukdė agresoriams okupuoti Lietuvą.
Miško Brolių studijos, penkių tūkstančių valandų trukmės metraštis vaizdajuostėse, yra išsamus tikrovę atitinkantis dokumentas apie lietuvių tautos kelią į laisvę. Šis metraštis užtikrina įvykių autentiškumą ir užkerta kelią istorinėms interpretacijoms. Kazickų Šeimos Fondo aukojamomis lėšomis metraštis perrašomas iš vaizdajuosčių į skaitmeninį formatą ilgaamžiškumui užtikrinti ir tiražuojamas keliomis kopijomis saugojimui keliose vietose. Iki 2013 m. iš 5000 val. trukmės vaizdajuosčių suskaitmeninta daugiau kaip 1/5 metraščio. Kasmet metraštis papildomas nauja kelių šimtų valandų trukmės medžiaga. Albinas Kentra, lietuvių istorijos metraštininkas ir archyvo kūrėjas, dokumentinio ir materialaus paveldo puoselėtojas, 2008m. buvo nominuotas lietuvių kalbos premijai.
Miško brolių draugija, Lietuvos laisvė kovotojų sąjunga ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga veikia Lietuvos nepriklausomybės išsaugojimo ir valstybingumo sustiprinimo vardan. Istorikas, žurnalistas ir režisierius Algis Kuzmickas yra įrašęs pokalbį su Albinu Kentra, pristatydamas šį interviu angliškai video dokumentų serijai "Baltic Initiative and Network" (Baltijos Iniciatyva ir Tinklas). Išsamiau apie Albiną Kentrą, partizaną ir Lietuvos Atgimimo metraštininką, 2020 m. apdovanotą Lietuvos laisvės premija, Gedimino Kajėno interviu internetiniame portale 8diena.lt.