Naujienos
Krikščioniškos pakraipos žurnalas "Ateitis" dalinasi doc. dr. Vaidoto Vaičaičio įspūdžiais iš Yale Universiteto, kuriame jis praleido pusmetį dr. Juozo Kazicko podaktarinės stažuotės dėka. Štai keletas ištraukų iš pokalbio:
"Ateitis": Sveikiname sugrįžus iš stažuotės Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur pavasario semestrą praleidote Jeilo (Yale) universitete, kaip Juozo P. Kazicko stažuotojas (Juozas P. Kazickas post-doc fellow). Gal galėtumėte pasidalinti savo įspūdžiais su Ateities skaitytojais?
V. Vaičaitis: Tikrai įspūdžių turėjau nemažai ir juos galima būtų skirstyti įvairiais "pjūviais". Mano profesinės patirties įspūdžiai yra publikuoti Vilniaus universiteto Teisės fakulteto svetainėje, todėl nenorėčiau apie tai kartotis. Tik noriu pasakyti, kad Jeilio universitete toliau tęsiau savo konstitucionalizmo tyrimus ir laisvojo klausytojo statusu lankiau keletą JAV konstitucinės teisės kursų. Tai buvo puiki proga geriau pažinti JAV konstitucinę teisę ir su ja susijusias aktualijas. Tuo pačiu norėčiau pasakyti, kad ši mano stažuotė tapo įmanoma tik dėl Kazickų šeimos fondo (the Kazickas Family Foundation) suteiktos dotacijos Jeilio universitetui. gaila, bet man neteko sutikti Juozo ir Aleksandros Kazickų, kurie mirė prieš keletą metų. Todėl noriu labai padėkoti jų vaikams Jūratei bei Jonui Algirdui, kuriuos turėjau garbės sutikti Niujorke (beje, Jonas Algirdas buvo atvykęs ir į mano tyrimų pristatymą Jeilio universitete balandžio mėnesį), ir Juozui Mindaugui bei Mykolui Vytautui, kurie 1998 metais kartu su savo tėveliais įkūrė šį fondą ir toliau tęsia savo tėčio filantropinę veiklą.
Gal galėtumėte trumpai pasidalinti kokie yra JAV ir Lietuvos aukštojo mokslo skirtumai?
Negalėčiau kalbėti apibendrintai, nes lankiausi tik viename JAV universitete, tačiau iš to, ko mačiau, galėčiau atkreipti dėmesį į keletą dalykų. Visų pirma, Lietuvoje praktiškai nėra privačių aukštųjų mokyklų, tuo tarpu JAV aukštojo mokslo pamatą sudaro kaip tik privačios auštosios mokyklos, koks yra ir Jeilio universitetas. Iš vienos pusės, privačios mokyklos garantuoja geresnę mokslo kokybę, iš kitos pusės, tai gan brangus malonumas. Pvz., Jeilo Teisės mokyklos pagrindinėje trijų metų J.D. programoje mokslas kainuoja apie 60 000 JAV dolerių metams, todėl didesnė dalis studentų (ar jų tėvai) yra priversti imti paskolas. Tiesa, JAV yra labai gerų ir valstybinių universitetų, bet mokslas čia taip pat nemažai kainuoja. Antras skirtumas - vertinimo sistema: mano minėtoje Teisės mokykloje nėra rašomi pažymiai, bet baigus mokslus ir siekiant įsidarbinti labai svarbios dėstytojų rekomendacijos, todėl visi labai stengiasi paruošti užduotis. Trečia, Jeilo univerisitetas yra visiškai (tiek finansiškai, tiek akademiškai) savarankiškas nuo bet kurios viešosios valdžios, o jo savivaldą garantuoja daugiausia iš alumnų sudaryta taryba, kuri ir renka universiteto prezidentą (rektorių) bei kitus aukščiausius administracijos darbuotojus. beje, studentų savivalda čia taip pat turi gilias šaknis: veikia keletas studentų organizacijų, be to, teko matyti kaip teisės mokyklos studentai patys išrenka dėstytoją, kuris turi pasakyti pagrindinę kalbą per mokslų baigimo ceremoniją. Aišku, pastebėjau ir tai, kad tarp dėstytojų ir studentų organizacijų (o taip pat ir tarp universitetų) yra didelis pasidalijimas dėl politinių ir pasaulėžiūrinių įsitikinimų. Pagaliau, ketvirta, man pasirodė, kad bent jau šioje Teisės mokykloje studijos yra daug labiau orientuotos į praktiką, nei kad yra Lietuvoje. Nors grynai teorinių kursų čia irgi netrūksta, tačiau kai kurie užsiėmimai vyksta teismo salėje, kur studentai dalyvauja teismo inscenizacijoje. Vasarą studentai taip pat dalyvauja praktikoje.
Gal teko universitete sutikti lietuvių?
Tarptautinių studijų centre ir Teisės mokykloje, kur atlikau stažuotę, lietuvių sutikti neteko, išskyrus Jolantą Mickutę, kuri taip pat buvo šių metų Kazicko stažuotoja šiame universitete. Tačiau susipažinau su prof. Rimu Vaišniu, kuris dirba Inžinerijos mokykloje (School of Engineering and Applied Science), Nobelio premijos laureatu, prof. Robertu Shilleriu iš vadybos mokyklos (School of Management) ir lietuvių kilmės kompozitoriumi Julianu Dariumi Revie iš šv. Tomo Moro koplyčios (Saint Thomas More Catholic Chapel & Center at Yale University). Beje Niu Heivene Konektikuto valstijoje (New Haven, Connecticut), kur yra įsikūręs Jeilio universitetas, gyvena dabartinė JAV lietuvių bendruomenės pirmininkė Sigita Šimkuvienė, veikia lietuviškas darželis ir gana stipri vietos lietuvių bendruomenė. Turėjau garbės susipažinti su šia bendruomene per Kovo 11-osios šventę bei matyti jų narius Konektikuto valstijos lietuvių renginiuose Hartforde.
Užsiminėte, kad lankėtės JAV ateitininkų bendruomenėse. Gal galėtumėte apie tai daugiau papasakoti?
Iš tiesų, susipažinau su Konektikuto valstijos bei su Niujorko (New York), Bostono (Boston) ir Los Andželo (Los Angeles) lietuvių bendruomenėmis. Čikagos (Chicago) lietuvių bendruomenę jau truputį pažinojau iš ankstesnių savo kelionių į JAV. Tuo tarpu šį kartą lankiausi ir Niujorko bei Los Andželo šeštadieninėse mokyklose, kurios man padarė didelį įspūdį. Taip pat buvo malonu susipažinti su Lietuvos Respublikos Generaliniais konsulais Niujorke, Čikagoje ir Los Andžele, kurie labai padeda vietos lietuvių bendruomenėms, yra įsitraukę į įvairias lietuviškų parapijų iniciatyvas, o savo vaikus leidžia į šeštadienines lietuviškas mokyklėles. Niujorko ir Los Andželo generaliniai konsulai dalyvavo mano ir kitų paskaitininkų paskaitoje apie dvigubą pilietybę, o su Čikagos generaliniu konsulu susipažinau Ateitininkų šalpos fondo vakarienėje Ateitininkų namuose Lemonte (Lemont). Kelionės metu buvo ir kitų netikėtų bei malonių susitikimų. Vienas iš tokių - tai sendraugio ženklelio įsegimas Jūratei Kazickaitei Lietuvos Generaliniame konsulate Niujorke po paskaitos apie dvigubą pilietybę. Gaila, kad negalėjau to paties padaryti (nes nebeturėjau kito ženklelio) legendinio partizano Juozo Lukšos žmonai Nijolei Bražėnaitei-Paronetto, su kuria taip pat teko susipažinti jos namuose netoli Niujorko. Jos abi prisipažino, kad yra ateitininkės...
Visą straipsnį galie rasti žurnale "Ateitis" 2017/4.
Doc. dr. Vaidotas A. Vaičaitis šiuo metu tęsia savo darbus Lietuvoje ir linki Lietuvos studentams nebijoti turėti didelę svajonę ir tikėti, kad ji gali išsipildyti, o dėstytojams - pasinaudoti galimybe išvykti į Jeilio universitetą ir taip praplėsti savo akiratį bei įgyti naujų žinių.