Naujienos
Kazickų šeimos fondas, bendradarbiaudamas su Literatūriniu A. Puškino muziejumi Vilniuje, vasario 15 d. kvietė į dr. Juozo P. Kazicko (1918 – 2014) ir Aleksandros Kazickienės (1920 – 2011) autobiografinės knygos „Vilties kelias“ (rusų k.) pristatymą.
Po knygos pristatymo, išskirtinį pasirodymą surengė sopranas Viktorija Bedalytė, jai pianinu akomponavo prof. Renata Marcinkutė Lesieur. Vėliau svečiai pakviesti apžiūrėti parodą apie dr. Juozo P. Kazicko gyvenimą, pasišnekučiuoti bei pasivaišinti puodeliu kavos.
„Vilties kelio“ knyga į rusų kalbą išversta neatsitiktinai - ši mintis kilo sulaukus Čiornaja Padinos kaimo bendruomenės prašymo. Būtent šiame kaime, kurį Rusijoje įkurė 1863-iųjų m. sukilimo tremtiniai iš Lietuvos, tremtinių atžaloms 1918 m. gimė dr. Juozas P. Kazickas. Gerbdamas savo šaknis, jis visą gyvenimą palaikė ryšius su Čiornaja Padinos bendruomene, atsiliepė į jos prašymus. Tad ir šįsyk, Kazickų šeimos fondui sulaukus tokio prašymo, nedvejojant nuspręsta knygą išversti bei padovanoti Čiornaja Padinos kaimo bendruomenei, kuri lietuvių kalba jau beveik nekalba. „Vilties kelio“ knygos, išleistos rusų kalba, 2019-ųjų rudenį dovanotos ir lietuviškų šaknų turinčiam jaunimui iš Rytų kaimynystės šalių, į Lietuvą atvykusiems su Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos programa.
Vasario 15-ąją knygos pristatymo renginį Literatūriniame A. Puškino muziejuje sveikinimo žodžiu pradėjo muziejaus vyr. fondų saugotoja Rūta Vizbaraitė - Zaborovskienė. Ji džiaugėsi, kad knygos pristatymas rusų kalba vyksta būtent Literatūriniame A. Puškino muziejuje bei tuo, kad pasirinkta simboliška data - Lietuvos valstybės atkūrimo dienos savaitgalis. „Juozas Kazickas tikrąja to žodžio prasme buvo pasaulio žmogus. Jo atminimas ir istorija primena, kad tautoms ir rasėms reikia gyventi be sienų, gyventi draugystėje“ - kalbėjo R. Vizbaraitė - Zaborovskienė.
Dėkodama muziejui už draugystę ir bendradarbiavimą, į auditoriją kreipėsi ir Kazickų šeimos fondo Vilniaus biuro direktorė Agnė Vertelkaitė: „Dr. Juozas P. Kazickui be galo rūpėjo jo šeima ir šaknys, Lietuvos valstybė ir jos laisvė. Būdamas vizionierius, jis įkūrė Kazickų šeimos fondą, kurio dėka tęsiami paties dr. Juozo P. Kazicko pradėti darbai, buriami žmonės ir bendruomenės, toliau dirbama Lietuvos ir pasaulio labui. Fondas, kuriam vadovauja Dr. Juozo P. Kazicko duktė Jūratė Kazickaitė, užtikrina šio garbaus asmens vertybių, vizijų, darbų ilgaamžiškumą, uoliai stengiantis kurti dar šviesesnį rytojų”.
Renginio vedėja, muziejininkė Anastasija Archipova „Vilties kelio“ knygos pristatymą pradėjo atkreipdama dėmesį į tai, kad šie metai ypatingi, nes minime šimtąsias Aleksandros Kazickienės gimimo metines. Renginyje pristatyti dr. Juozo P. Kazicko ir Aleksandros Kazickienės gyvenimo posūkiai, lėmę neeilinę šių žmonių istoriją, nugulusią į autobiografinės knygos puslapius. Pasišventimas vienas kitam, šeimai bei atsidavęs darbas Lietuvai - tai tik dalis knygos temų, su kuriomis supažindinti renginio dalyviai. Galiausiai, ypatinga dr. Juozo P. Kazicko ir Aleksandros Kazickienės - santuokoje išgyvenusių 70 metų - meilės istorija iliustruota pačios muziejininkės A. Archipovos išverstomis ir skaitytomis, rusų kalba dar niekur nepublikuotomis, meilės laiškų ištraukomis. Visiems renginio dalyviams, kurių susirinko per trisdešimt, dovanotos „Vilties kelio“ knygos rusų kalba.
Knygos pristatymą vainikavo jaudinantis soprano Viktorijos Bedalytės pasirodymas. Klausytojams atliktas kūrinys rusų kalba, o taip pat, atminimui pagerbti, skambėjo ir A. Kazickienės mylima F. Schubert’o „Ave Maria“. Sopranui pianinu akomponavo prof. Renata Marcinkutė Lesieur - ilgametė Kazickų šeimos draugė bei partnerė, fondo istoriškai remiamų „Sakralinių muzikos valandų” festivalio meno vadovė.
Renginio oficialiajai daliai pasibaigus, svečiai kviesti apžiūrėti parodą apie dr. Juozo P. Kazicko ir A. Kazickienės gyvenimą, pasišnekučiuoti bei pasivaišinti puodeliu kavos. Paroda literatūriniame A. Puškino muziejuje Vilniuje veiks iki vasario 28 d. (imtinai).