Naujienos
Birželio 30d. Vilniuje džiaugsmingai finišavo renginys neįgaliam jaunimui iš visos Europos "Žaidimai be sienų", kuriame visi - nugalėtojai! 1991 m. Vokietijoje inicijuota šventė šiais metais pirmą kartą buvo suorganizuota Lietuvoje. Renginyje dalyvavo 8 komandos iš Belgijos, Vengrijos, Slovakijos, Vokietijos, Olandijos, Lenkijos, Lietuvos ir Čekijos.
Tokie specialių poreikių turinčio jaunimo integravimo į visuomenę renginiai įvairiose Europos šalyse vyksta jau daugiau nei 20 metų. 2016 m. pirmą kartą Lietuvoje garbė organizuoti šventę teko Vilniaus ,,Atgajos“ specialiajai mokyklai, kurioje mokosi intelekto ir kompleksinius sutrikimus turintys vaikai nuo 7-21 metų.
Šventėje dalyvavo 48 neįgalūs jaunuoliai, iš kurių - 16 tik sėdinčių vežimėliuose bei dar 50 jiems padėjusių pedagogų, tėvų, artimųjų ir savanorių.
Žaidynių metu buvo suorganizuotas pažintinis – orientacinis žaidimas Vilniaus senamiestyje, kuriame dalį organizacinės naštos prisiėmė ir Vilniaus miesto savivaldybė, kuri padovanojo neįgaliems jaunuoliams ekskursiją po Valdovų rūmus. Buvo surengtas didelis sporto festivalis, kurio metu išbandytos netradicinės sporto šakos RunRacing, bočia. Taip pat jaunimas dalyvavp LRT televizijos laidoje ,,Labas rytas” pristatydami šį renginį visuomenei. Tautų vakaronės metu vyko susipažinimas su tautų įvairove, o laisvalaikis buvo skirtas talentų paieškoms kūrybinėse dirbtuvėlėse, bendravimui.
Ši draugystės šventė nepaprastai svarbi negalią turintiems jaunuoliams. Tai ypatingai reta proga intelekto negalią turinčiam jaunimui keliauti, pažinti, pristatyti savo šalį, kalbą, kultūrą, o svarbiausia – nejausti atskirties ir susirasti bendraminčių. Tokie susitikimai su panašaus likimo draugais iš visos Europos suteikia jaunuoliams galimybių kartu sportuoti, bendrauti, kurti ir šokti bei laukti kito susitikimo. Pagrindinis šio projekto tikslas buvo mažinti jaunuolių, turinčių intelekto ir fizinius sutrikimus socialinę atskirtį, didinti jų pasitikėjimą savimi bei gerinti jų socialinius gebėjimus gyventi bendruomenėje. Jaunuoliai turėjo visas galimybes lavinti ir panaudoti savo kūrybines, menines ir intelektines galias ne tik jų pačių labui, bet ir visuomenei turtinti.
Viena iš renginio organizatorių Aušra Kriškoviecienė dalijosi įspūdžiais: " Labai daug emocijų, gerų žodžių, susitikimų, naujų pažinčių ir prasmingų ateities darbų įvyko per šias žaidynes. Kasdien kartojome visiems, kad be Kazickų šeimos paramos žaidynės nebūtų įvykę...ir tai yra tokia tiesa, kad norisi ją išrėkti visam pasauliui. Atėjusiam Vilniaus miesto vicemerui į mūsų renginį pasveikinti dalyvių pasakėme, kad pirmiausia užsienio lietuviai mus suprato ir palaikė, matė prasmę šioje veikloje".
Neįgaliųjų klausimai yra labai aktualūs Lietuvoje. Nors ir džiaugdamasi gražia švente, A. Kriškoviečienė taip pat minėjo, kad Lietuvoje yra ypatingai sudėtinga rasti transportą, kuris būtų pritaikytas neįgaliam žmogui. Jo Vilniaus mieste dar labai trūksta, arba jis be galo brangus. Taip pat dauguma sporto, konferencijų salių nėra pritaikytos vežimėliams įvažiuoti. Sporto varžybų dieną, dėl nepritaikytos Lengvosios atletikos maniežo aplinkos teko nešioti jaunuolius sėdinčius vežimėliuose laiptais. Mūsų renginyje negalėjo dalyvauti jaunuoliai sėdintys elektriniuose vežimėliuose, nes šiems įrenginimams neturime pakankamai pritaiktų privažiavimų, autobusų galinčių juos pavežėti. Taip pat buvo sudėtinga rasti viešbutį, kuriame vienu metu galėtų apsigyventi 16 jaunuolių sėdinčių vežimėliuose, o gyvenamoji aplinka būtų pritaikyta.